Герб г. п. Ушачы

 

галоўная  >  прыдзвінскі край  >  ушацкі раён >  вядомыя Ўраджэнцы краю >

 

ВЫДАТНЫЯ і знакамітыя ЛЮДЗІ >

 

Андрэйчык Міхаіл Васілевіч - заслужаны пілот СССР

Бабаедаў Мікалай Дарафеевіч – заслужаны лесавод БССР

Барышнікаў Анатоль Юр’евіч – заслужаны дзеяч навукі Расіі, доктар медыцынскіх навук

Бондал Ірына Васільеўна – кандыдат філалагічных навук

Броўка Генадзь Пятровіч – вучоны-эколаг, доктар тэхнічных навук

Буракоў Віктар Сямёнавіч – беларускі фізік, акадэмік АН Беларусі, заслужаны дзеяч навукі і тэхнікі

Вальвачоў Мікалай Іванавіч – доктар медыцынскіх навук, прафесар

Васілеўская Надзея Арсенаўна – заслужаная настаўніца БССР

Васілеўскі Аляксандр Арсеньевіч – кандыдат гістарычных навук, заслужаны работнік вышэйшай школы

Васілеўскі Міхаіл Арсеньевіч – кандыдат тэхнічных навук

Васюковіч Людміла Сяргееўна – кандыдат філалагічных навук

Вярэнька Францішак Леапольдавіч – беларускі краязнавец і археолаг

Гарадзецкая Наталля Сяргееўна - артыстка Дзяржаўнага акадэмічнага народнага хору імя Г.І. Цітовіча.

Гарбук Генадзь Міхайлавіч -  беларускі акцёр, народны артыст Беларусі

Голік Лідзія Платонаўна - заслужаная настаўніца БССР

Дунец-Рудзёнак Валянціна Антонаўна - заслужаная настаўніца БССР

Жаваранак Сяргей Уладзіміравіч – доктар медыцынскіх навук

Жукаў Ніканор Прохаравіч – заслужаны настаўнік БССР

Каваленка Мікалай Рыгоравіч – кандыдат філалагічных навук, аўтар шматлікіх навукова-метадычных прац

Карабань Іван Антонавіч – кандыдат філалагічных навук

Карабань Мікалай Лявонавіч – дзяржаўны дзеяч

Катлёнак Уладзімір Пятровіч – заслужаны будаўнік РСФСР

Кашыцкая-Андрэева Ганна Сямёнаўна  – заслужаны работнік культуры

Кірпічонак Людміла Мікалаеўна – доктар медыцынскіх навук, прафесар

Клачкоў Валерый Паўлавіч – кандыдат філасофскіх навук, дацэнт

Корабаў Яўген Цімафеевіч – кандыдат фізіка-матэматычных навук

Крахотка Уладзімір Васільевіч – кандыдат матэматычных навук

Кулага Іван Сямёнавіч – заслужаны настаўнік БССР

Лабоўкін Уладзімір Мікітавіч – кандыдат тэхнічных навук

Лісоўская Кацярына Сямёнаўна – заслужаная настаўніца БССР

Малішэўскі Валянцін Сяргеевіч – вучоны-хімік

Марковіч Уладзімір Лявонавіч – кандыдат тэхнічных навук

Мацюшкова Тамара Іванаўна – кандыдат філасофскіх навук

Міхаль Уладзімір Васільевіч – заслужаны энергетык

Панюціч-Клопава Клара Макараўна – кандыдат філалагічных навук, выдатнік народнай асветы

Полазаў Мікалай Нічыпаравіч – партыйны і прафсаюзны дзеяч Беларусі

Сазоненка-Кавалевіч Зінаіда Мікалаеўна – кандыдат філалагічных навук

Сальнікаў Фёдар Сямёнавіч – заслужаны ўрач БССР

Саўчанка Міхаіл Ігнатавіч – кандыдат юрыдычных навук

Свяжынскі Уладзімір Мітрафанавіч – кандыдат гістарычных навук

Семчанка Валянціна Мінаўна -  заслужаная настаўніца БССР

Станевіч Марыя Дзмітрыеўна – заслужаная настаўніца БССР

Стрыжонак Міхаіл Паўлавіч  - заслужаны работнік культуры

Тараткевіч Міхаіл Васільевіч – доктар філасофскіх навук, прафесар, заслужаны работнік вышэйшай школы

Троцкі Сцяпан Рыгоравіч – заслужаны настаўнік БССР

Усцінаў Павел Міхайлавіч – заслужаны настаўнік БССР

Храпавіцкая-Клачкова Валянціна Аляксееўна – дзяржаўны дзеяч

Чабатароў Раман Сямёнавіч – акадэмік АН Беларусі

Шалак Сямён Ануфрыевіч – заслужаны настаўнік БССР

 

ЛЕГЕНДЫ І ПАДАННІ   ГарадЫ ВОБЛАСЦІ   ГЕРАЛЬДЫКА

ПІСЬМЕннікі, паэты, літаратары   МАСТАКІ   ВЫДАТНЫЯ І ЗНАКАМІТЫЯ ЛЮДЗІ

ГЕРОІ САВЕЦКАГА САЮЗА   ГЕРОІ САЦЫЯЛІСТЫЧНАЙ ПРАЦЫ

Галоўная  Карта сайта

© ГУ "Витебская областная библиотека им. В. И. Ленина", 2006 - 2009